Teema 11.

/Teistmoodi IT – huvitav IT-tugilahendus

Valisin välja vägagi innovaatilise toote – Tobii PCEye Go. Tegemist on silmajälgijajaga (!), mis teeb võimalikuks arvuti kasutamise vaid silmade abil, kuid mööndusi ei tahta ja väidetavalt saab sellega kasutada kõiki rakendusi, mida juhitakse harilikult kas arvutihiire või puute abil.

Otsest kokkupuudet mul tootega ei ole, mistõttu ei oska hinnangut anda, kuid kirjelduse kohaselt vähemalt on tegemist revolutsioonilise asjaga. Kindlasti on see areng tugilahenduste valdkonnas edasi ja on suureks abiks kasutajale, kelle motoorsed võimed on mingil põhjusel piiratud. Teatud olukordades annab aga üleüldse juurdepääsu arvutile, võimaldades nii osa saada sellest, mis tavakasutajale hõlpsasti kättesaadav, loomulik osa, on. Antud lahendus annab iseseisvust ja sõltumatust, vahel töö ja hobi, vahel elu mõtte. Näiteks nüüdseks manalateele läinud illustraator ja koomiksikunstnik Francis Tsai’le, kellel diagnoositi amüotroofilise lateraalskleroos (ALS), andis see lahendus võimaluse joonistada vahvaid pilte ilma ühegi puuteta kuni elu lõpuni.

Kuidas see töötab? PCEye Go kasutab pilkvaliku funktsiooni, mille abil saab kasutada rakendusi kaheetapilise toimingu vahendusel, vähendades soovimatute klikkide ohtu.  Kaheetapilisus tähendab seda, et tavavaatesse (mis silmale ei reageeri) on kuvatud lisapaneel (paremal), mille abil saab siis “silmaga klikkida” huvipakkuvale osale tavavaates. Huvi korral saab ülevaate toote praktilise kasutamise kohta järgmisest videost:

(+) Kerge, mobiilne, teisaldatav ühest arvutist teise. Võimaldab spetsiaalse infrapunasaatja olemasolul kasutada ka infrapunafunktsiooniga töötavaid teisi seadmeid, näiteks telefoni, TV-d ja DVD-mängijat.

Ergonoomiline, koormates kaela- ja õlapiirkonda oluliselt vähem kui peaga juhitav hiir, ergonoomiline klaviatuur või lülitid (aga ka vähem kui harilik arvutihiir nagu on kirjelduses välja toodud, mistõttu võiks sobida vahelduse mõttes alternatiivina ka tavakasutajale).

(-) Krõbe hind; töötab ainult Windows’il

Kuigi Eestis on erinevate abivahendite-tugilahenduste valik küll ajaga suurenenud, on kohapealne valik veel üsnagi kesine võrreldes muu maailmaga. Mis on ka arusaadav, sest turg on väike ja finantsid on piiratud. Seda toodet aga pakub ka meie Invaru, mis on väga positiivne.

Alates 01.01.2016 muutub põhjalikult sotsiaalvaldkonna abivahendite teenuse korraldus, muutes teenuse inimesele kättesaadavamaks ning asjaajamise kiiremaks. Abivahendi saamiseks (mis pole otseselt seotud inimese töötamisega töökohal) peab inimesel olema õigustatus, arstitõend või rehabilitatsiooniplaan ning kehtiv isikliku abivahendi kaart (IAK). Tahaks loota, et taolised muudatused toovad kaasa endaga ka IT-tugilahenduste parema kättesaadavuse.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s